Є-Оселя: іпотека під 3%

З жовтня 2022 року в Україні стартує програма «єОселя», згідно якої деякі українці зможуть придбати житло в іпотеку під 3%. Зробила невеличкий гайд, в якому розповім хто може скористатися цією програмою, як це зробити та про умови кредиту.

єОселя іпотека під 3%: хто може скористатися, як це зробити, умови кредиту

Що за програма?

Програма «єОселя» – це державна програма доступного кредитування, затверджена Постановою Кабміну № 856 від 2.08.2022 року.  Згідно неї, ПрАТ «Укрфінжитло» має забезпечити надання українцям пільгових іпотечних кредитів – звісно, не самотужки, а через уповноважені банки-партнери.

Механізм реалізації цієї Програми виглядає таким же чином, як і у вже працюючої програми «Доступна іпотека під 7%»: держава компенсує учаснику програми сплату банківського відсотка. Тобто, у випадку програми «Доступна іпотека 7%», кредит оформляється під відсоток UIRD+маржа банку (це може бути і 12%, і 15% річних), але позичальник сплачує банку лише 7% річних за користування кредитними коштами – іншу частину відсотків по кредиту сплачує держава.

За умовами програми «єОселя» базова ставка за іпотечними кредитами становить 7% – але деяким категоріям позичальників держава компенсує оплату відсотків на рівні 4%. Тож для них ставка такої іпотеки складатиме 3%. Механіка фінансування такого кредиту полягає в наступному: після того, як кредит схвалено, відкривається спеціальний ескроу-рахунок, на який Укрфінжитло перераховує компенсаційні 4%. Тобто, коли підходить час чергового платежу за кредитом, позичальник сплачує тіло кредиту та частину базової відсоткової ставки (3%), а ще 4% доплачується з ескроу-рахунка.

Зауважу, що за програмою «єОселя» можна придбати як готову квартиру, так і майнові права на ту квартиру, яка ще будується. Але звісно і квартира, і об’єкт, в якому будується така квартира, мають бути «юридично чистими».

Хто може скористатися

Згідно умов, програмою «єОселя» може скористатись будь-який громадянин України, який відповідає наступним вимогам:

 • на момент підписання кредитного договору досяг 18 років, а на дату виконання зобов’язань за цим кредитом його вік не буде перевищувати 70 років;
 • є платоспроможним;
 • не має у власності нерухомості, площа якої більша за 52,5 кв. м (якщо позичальник – одинока особа) чи +21 кв. м на кожного члена сім’ї (якщо позичальник має сім’ю).  Звісно, що нерухомість, яка розташована в районі проведення воєнних дій або на окупованій території – не враховується;
 • не знаходиться під санкціями та не входить до реєстру олігархів;
 • ані майбутній позичальник, ані члени його родини не мають інших пільгових іпотечних кредитів.

Є ще один дуже важливий пункт, який поки суттєво обмежує коло тих, хто може скористатись програмою «єОселя» – це належність до однієї з визначених категорій громадян. А саме: у цьому році учасниками програми можуть стати лише:

 • військові та правоохоронці (всіх родів військ та підпорядкованості);
 • медичні працівники закладів державної чи комунальної форми власності;
 • працівники освіти та науковці, які працюють у закладах державної чи комунальної форми власності.

Планується, що з наступного року це обмеження буде знято – і програма стане доступною для всіх інших українців, які відповідають основним вимогам.

Програма єОселя: хто може скористатися

Де оформити кредит

Наразі заявку на участь у програмі «єОселя» можна подати на порталі «Дія» (поки тільки в браузерній версії, а за 2-3 тижні – у додатку).  Для цього потрібно:

 • Авторизуватися у diia.gov.ua (це можна зробити за допомогою електронного підпису, Дія.Підпису, ЕЦП або BankID).
 • Актуалізувати власні дані (повинна бути електронна пошта, діючий номер телефону та паспорт/код під рукою – аби все звірити).
 • Зайти до послуги єОселя – і раджу ще раз перевірити всі свої дані, адже вони будуть фігурувати в заяві на пільгову іпотеку
 • Обрати власну категорію за місцем праці (нагадаю – це військові, медики, вчителі та науковці);
 • Вказати сімейний статус, дані чоловіка\дружини, неповнолітніх дітей (для сімейних).
 • Вказати середньомісячний дохід сімʼї (раджу вирахувати його завчасно).
 • Вказати дані про житло, яке хочете оплатити за рахунок пільгової іпотеки.
 • Обрати банк, до якого хочете надіслати заяву. Наразі можна обрати один з п’яти банків – «Ощадбанк», «ПриватБанк», «Укргазбанк», «Глобус» або «Скай Банк».
 • Підписати заяву електронним підписом та відправити її.

Програма єОселя: де оформити кредит

Далі треба чекати повідомлень про результат опрацювання вашої заяви у кабінеті на порталі Дія (розділ «Зверніть увагу»). Дублікати мають прийти також на електронну пошту.

Умови кредитування

Пільгова іпотека «єОселя» видаться тільки на придбання нерухомості (нагадаю: її площа має бути не більше ніж 52,5 кв.м на одну людину та по +21 кв.м на кожного члена родини).

Вартість 1 кв. метра загальної площі житла, яке планується придбати за рахунок цієї програми, не повинна перевищувати граничну вартість 1 кв. метра житла, визначену Мінрегіоном (на 2022 рік ці дані можна дізнатись тут) – на щастя, збільшену у 2,5 рази для міст з населенням понад 300 тис. осіб, у 2 рази – для обласних центрів, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, та у 1,75 разів –  для міст з населенням від 100 тис. до 300 тис. Тобто, припустімо для квартири у Києві гранична вартість квадратного метра становитиме 46,7 тис. грн (18704 грн х 2,5). А максимальна сума кредиту для людини без родини становитиме 2,45 млн грн (52,5 кв.м х 46,7 тис. грн).

Позичальник має сплатити перший внесок у розмірі не менше 20% від суми кредиту. Причому початковий внесок сплачується Позичальником продавцю житла – і факт такої оплати має бути зафіксованим в договорі купівлі-продажу, нотаріальній розписці чи в будь-якому іншому платіжному документі. А вже залишок можна сплачувати банку протягом 12-240 місяців (тобто термін іпотеки – від 1 до 20 років).

Програма єОселя: умови кредитування

Додаткові платежі

Окрім сплати за кредитом та відсотками, учасник програми «єОселя» має додаткові витрати – як і при звичайній іпотеці. Ці додаткові платежі можуть бути разовими та регулярними.

Разові платежі це:

 • збори на обов’язкове державне пенсійне страхування;
 • послуги оцінювача та нотаріуса;
 • комісії за відкриття поточного рахунку та за проведення безготівкових перерахувань кредитних коштів;
 • збір за переоформлення права власності в Державному реєстрі речових прав.

Регулярно потрібно буде платити за:

 • страхування нерухомого майна (1 раз на рік, не більше 0,25-1% вартості предмета іпотеки);
 • комісії банку за обслуговування рахунку (в залежності від банку).

Загалом ці додаткові платежі, звісно, збільшать відсоткову ставку – але не суттєво. Наприклад, згідно умов програми, комісії банку за надання та/або обслуговування кредиту за весь строк дії кредитного договору не повинні перевищувати 0,5% від суми наданого кредиту. Тобто у нашому прикладі – вони мають бути не більше 12,3 тис. грн. А граничний тариф страхування нерухомості складає максимум 1% її вартості за договором.

Штрафні санкції

Якщо людина, яка скористалась програмою «єОселя», не мала на це права, то вона позбавляється компенсаційної частки (нагадаю, це 4% за іпотекою «єОселя») та повинна у місячний термін повернути всі отримані по цій програмі кошти – і оплачувати далі цей кредит вже самостійно.

Якщо людина, яка скористалась програмою «єОселя», порушила правила оплати (наприклад, прострочила черговий платіж більше ніж на 30 днів), то виплата компенсаційної частки призупиняється – до тих пір, поки позичальник не погасить заборгованість. Якщо він встигне це зробити протягом 90 днів, то умови іпотеки залишаться без змін (4% доплачуватиме держава), якщо ні – далі доведеться або домовлятися з банком про реструктуризацію кредиту, або платити всі 7% самотужки.

До речі, позичальник зобов’язаний самостійно стежити, щоб на ескроу-рахунку було достатньо коштів для оплати компенсаційної ставки (це ті самі 4%). Якщо їх там з якоїсь причини не буде (держава припинила фінансування програми, фінансування призупинено через несплату позичальником чергового платежу тощо), то оплатити цю частину потрібно буде самостійно.

P.S. Якщо у вас виникли додаткові питання щодо програми «єОселя» – ставте їх у коментарях до цієї статті на форумі чи у телеграм-чаті інвесторів. Будемо намагатися з ними розібратися 🙂  


150 відповідей
 • До речі, позичальник зобов’язаний самостійно стежити, щоб на ескроу-рахунку було достатньо коштів для оплати компенсаційної ставки (це ті самі 4%). Якщо їх там з якоїсь причини не буде (держава припинила фінансування програми, фінансування призупинено через несплату позичальником чергового платежу тощо), то оплатити цю частину потрібно буде самостійно.

  Дуже небезпечне зауваження, як на мене.

  Аліна
  14.10.2022 о 15:09

  Доброго дня. Скажіть будь ласка, це має бути квартира тільки в багатоповерхівці, чи може бути таунхаус, котедж, дуплекс?

  Доброго дня. Може підскажете, чому в м. Житомирі всі банки, які підтримують програму є оселя, кредитують тільки квартири в багатоквартирних будинках, а котеджі, пентхауси відмовляються. Дякую.

  Наталія
  08.10.2022 о 09:22

  Цікавить питання стосовно військових, які можуть оформити іпотеку. Це тільки військові за контрактом? Не зрозуміло, якщо військовий мобілізований до ГУРу, чи може він оформити іпотеку?

  Тетяна
  26.02.2023 о 22:13
  Ірина Романова
  Наскільки мені вдалося з"ясувати, зараз всі чекають на додаткове фінансування програми "єОселя"...

  Дякую за інформацію. Але нажаль нічого нового. Всі чекають на фінансування, вже дуже довго, а термінів скільки чекати не кажуть. Так можно і рік чекати, і все життя. Реально в цьому році я так зрозуміла щоден не отримал квартиру по програмі. Я точно вже більше 1,5 місяця чекаю. Не зрозуміло в чому проблема? Стільки коштів дають з закордону, міліардами, а програму не фінансують, дуже дивно.

Читайте всі 150 коментарів на форумі: Є-Оселя: іпотека під 3%