Підсумки жовтня 2023: що з цінами на нерухомість?

Подивилась, як протягом року змінювалась середня ціна на новобудови у найбільших містах України: Києві, Львові та Одесі. 

Київ

Якщо поглянути на динаміку середньої вартості квадратного метра столичних новобудов в річній ретроспективі, то побачимо, що вона не тільки не збільшилась (як прогнозували деякі забудовники та експерти), а навпаки, навіть трохи знизилась.

Так, за даними ЛУН Статистика, на 1 листопада 2022 року середня вартість квадрата на столичній первинці становила 48,2 тис. грн, а вже 1 листопада 2023 року вона опустилась до позначки 47,3 тис. грн. Тобто бачимо невелике (2%) зниження загальної середньої ціни за квадрат в новобудовах.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Києва
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Києва

Звісно, якщо розглядати динаміку середньої ціни більш ретельно, то побачимо, що в різних класах новобудов вона поводилась по-різному.

Так, найбільше падіння за 12 місяців було зафіксовано у найдорожчому сегменті столичних новобудов – преміум-класі. Як бачимо з даних ЛУН, рік назад квадрат в елітних ЖК коштував, в середньому, 132,8 тис. грн – а зараз лише 114 тис. грн. В цьому класі, до речі, зафіксоване найсуттєвіше зниження середньої ціни – 18,8 тис. грн «на метрі» або майже 4%.

До речі, судячи з усього, саме зниження цін у класі преміум і дало «від’ємну» динаміку загальної середньої ціни столичного «квадрата». Адже в новобудовах інших класів середня вартість «метра», хоча і не набагато, але зросла за рік.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Києва за класами
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів у Києві

Так, в новобудовах класу бізнес за рік зростання середньої вартості квадрата становить 1,6 тис. грн або 2% – з 69,4 тис. грн у листопаді-22 до 71 тис. грн у листопаді-23. В новобудовах класу комфорт середня ціна метра за цей же період зросла на 0,5 тис. грн або 1,4% – з 37 до 37,5 тис. грн. А ось в наймасовішому економі середня вартість квадратного метра за рік скакнула аж на 7 тис. грн або 22% – з 31 до 37,9 тис. грн.

До речі, як бачимо, в листопаді 2023 року середня вартість квадрата економкласу в столичних новобудовах навіть перевищила показник середньої ціни квадрата в комфорт-класі – до сьогодні такий ефект спостерігався лише в Одесі 🙂

Київська область

На відміну від київської первинки, середня вартість квадратного метра в новобудовах передмістя столиці за підсумком 12 місяців, навпаки, трохи зросла.

Якщо у листопаді 2022 року квадратний метр в новобудовах Київської області, в середньому, коштував 32,6 тис. грн, то в листопаді 2023 року він подорожчав до 34,3 тис. грн. Тобто за рік він додав до своєї вартості 1,7 тис. грн або 5%.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Київської області
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Київської області

При цьому в передмісті преміум-проєкти хоча і теж продемонстрували здешевлення середньої вартості квадратного метра, але воно було не настільки сильним, як в столичних новобудовах аналогічного класу.

Так, преміальні нові «квадрати» в Київській області втратили лише 2,5 тис. грн або 2,5% середньої вартості – якщо в листопаді 2022 року їх середня ціна становила 104,3 тис. грн, то в листопаді 2023 вона опустилась до 101,8 тис. грн.

Цікаво, що в новобудовах передмістя, які позиціонуються в класі бізнес, середня вартість квадратного метра теж суттєво знизилась – як і в столиці. Якщо рік тому середня вартість квадрата в новобудовах цього класу становила 54,5 тис. грн, то на початку листопада 2023 року вона складала вже 49 тис. грн. Тобто на «середньому метрі» зниження становило 5,5 тис. грн або майже 10%.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Київської області за класами
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів в Київській області

А ось у новобудовах класів комфорт та економ за рік середня ціна продемонструвала зростання. Так, за даними ЛУН, в комфорт-класі «середній метр» додав до своєї вартості 2 тис. грн або 7% (з 30 до 32 тис. грн). і стільки ж, майже 2 тис. грн або 7%  – в економі (з 26,7 до 28,6 тис. грн).

Львів та область

Якщо в столиці середня вартість квадрата новобудов за рік знизилась, то у Львові вона навпаки зросла. Хоча, з огляду на дані ЛУН, я не можу сказати, що це зростання було приголомшливим.

На початку листопада минулого року квадрат коштував, в середньому, 46,7 тис. грн, а на початку листопада вже цього року його ціна піднялась лише до позначки 47,8 тис. грн. Тобто за рік «середній метр» львівських новобудов додав 1,1 тис. грн або 2,5%.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львова
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Львова

При цьому позитивну динаміку у Львові продемонструвала вартість «середнього метра» лише в класі комфорт – тут ціна піднялась з 38,3 до 40,5 тис. грн (+2,2 тис. грн або +5,7%). В новобудовах інших класів середня вартість квадратного метра за рік навпаки знизилась:

 • в преміум-класі: з 84,6 до 80 тис. грн (-4,6 тис. грн або -5%);
 • в бізнес-класі: з 51,2 до 49,4 тис. грн (-1,8 тис. грн або -3,5%);
 • в економкласі: з 36,6 до 34,1 тис. грн (-2,5 тис. грн або майже -7%).
Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львова за класами
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів у Львові

До речі, загалом за рік знизилась середня вартість квадратного метра і в новобудовах Львівської області. Якщо в листопаді 2022 року вона становила, за даними ЛУН, 36,5 тис. грн, то в листопад 2023 року «середній метр» зайшов з вартістю 35,8 тис. грн (-0,7 тис. грн або -2%).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львівської області
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Львівської області

Але в розрізі класів тут ми бачимо зворотній ефект: середня вартість квадратного метра зросла у всіх класах новобудов, окрім комфорта. Тут середній метр подешевшав з 33,1 тис. грн в листопаді 2022 року до 32,4 грн в листопаді 2023 року (-0,7 тис. грн або -2%).

В інших класах новобудов вартість квадрата зросла:

 • преміум-клас: з 61,8 до 73,4 тис.грн (+11,6 тис. грн або +19%);
 • бізнес-клас: з 46,9 до 49 тис. грн (+2,1 тис. грн або +4,5%);
 • економклас: з 27,1 до 27,8 тис. грн (+0,7 тис. грн або +2,5%).
Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львівської області за класами
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів у Львівській області

Одеса та область

А у Одесі, як і в столиці, середня вартість квадрата новобудов за 12 місяців теж стала трохи нижчою. За даними ЛУН, на початку листопада 2022 року вона становила 38,4 тис. грн, а на початку листопада 2023 – вже 36,5 тис. грн. Тобто за рік вона втратила майже 2 тис. грн або 5%.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеси
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Одеси

В місті було зафіксоване зниження середньої ціни майже у всіх класах новобудов, окрім економа – але «одеський економ» протягом року демонстрував такі цінові кульбіти, що я, наприклад, спостерігала за ними з не меншою цікавістю, ніж за ситуацією на фронті.

Якщо коротко, то на початку грудня 2022 року в одеських новобудовах економкласу середня вартість метра «злетіла» вище середньої вартості метра в класах комфорт та бізнес. Навесні 2023 року вона обвалилась чи не до довоєнного рівня, але влітку 23 начебто оговталась і тримається майже нарівні з середньою ціною квадрата в місцевих новобудовах класа комфорт.

Але загалом в річній рестоспективі динаміка середньої ціни в новобудовах Одеси була такою:

 • преміум-клас: з 76,1 до 59,9 тис. грн (-16,2 тис. грн або -21,3%);
 • бізнес-клас: з 38,3 до 36,8 тис. грн (-1,5 тис. грн або -4%);
 • комфорт-клас: з 35,9 до 31,9 тис. грн (-4 тис. грн або -11%);
 • економклас: з 29,5 до 31,2 тис. грн (_1,7 тис. грн або +5,8%).
Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеси за класами
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів в Одесі

Щодо новобудов Одеської області та передмістя Одеси, то тут за 12 місяців теж бачимо зниження середньої вартості квадратного метра новобудов. Якщо в листопаді 2022 року вона становила 35,1 тис. грн, то в листопаді 2023 року вона знизилась до 33 тис. грн – тобто «середній метр» тут втратив в ціні 2,1 тис. грн або 6%.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеської області
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Одеської області

В розрізі класів новобудов позитивну динаміку продемонструвала лише вартість в ЖК класу бізнес – в них середня ціна квадрата за рік піднялась з 35,5 тис. грн до 36,1 тис. грн (+ 0,6 тис. грн або +1,7%). В інших класах вартість середнього метра за рік знизилась:

 • преміум: з 63,9 тис. грн до 56,5 тис. грн (-7,4 тис. грн або -11,6%);
 • комфорт: з 32,2 тис. грн до 28,8 тис. грн (-3,4 тис. грн або -10,6%);
 • економ: з 26,6 тис. грн до 25,1 тис. грн (-1,5 тис. грн або -5,5%).
Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеської області за класами
Річна динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів в Одеській області

P.S. Висловити свою точку зору на динаміку цін та перспективи ринку новобудов, як завжди, можна на форумі. Або – у спільноті інвесторів телеграм-чату «Де в Україні купити вигідно?». А якщо хочете бути в курсі головних подій ринку нерухомості та дізнаватись про нові публікації в блозі, підпишіться на телеграм-канал «Де в Україні жити добре?».


478 відповідей
 • Ірина Романова
  Началась зима, а значит пришло время подвести осенние итоги на столичном рынке недвижимости. Давайте посмотрим, куда двигались цены и какие факторы влияли на н...

  Вторичка у нових та відносно нових будинках, а також готові квартири від забудовників найімовірніше подорожчають. Але не дуже. Таких космічних цін як до 2008 чекати не варто. Конкуренція на ринку нікуди не зникне, навіть якщо її не витримає частина забудовників. Кордони стали відкритішими, підросло покоління, для котрих іноземні мови взагалі не є проблемою. Київ – не настільки комфортне місто для проживання, щоб житло в ньому коштувало дорожче за інші європейські міста. Києву доведеться ще дуже постаратись, щоб молоде покоління захотіло купити тут житло. І справа не тільки в ціні квадрата. В багатьох випадках нема можливості влаштувати дітей в дитсадок або школу поблизу дому. Якими б елітними і преміум словами продавці не називали такі будинки, чи буде комфортним в них життя, якщо кожен день доводитиметься купу часу витрачати на поїздки в школу крізь дорожні затори? Це ті фактори, котрі забувають і не хочуть враховувати забудовники, намагаючись спрогнозувати майбутні ціни.

  Ірина Романова
  Мы пережили эту холодную весну 2020 года, и для многих она выдалась не простой. Пандемия и карантин привели к снижению доходов и вызвали неуверенность в завтра...

  Я не знаю, з яким оптимізмом забудовники дивляться на нинішню ситуацію, але своїми грошима я б не ризикнув і до “пандемії”, а тепер – так і тимбільше. Мені вистачило інвестиції в травні 2017 в 12-лінію Петрівського кварталу. Вже восени 2018, втративши півтора роки часу і трохи грошей, продав по переуступці, щоб купити готову квартиру. У попереднього об’єкту інвестиції вже понад два роки затримки, і він досі не зданий в експлуатацію. І найближчі ще пів-року точно не здадуть. І я тепер не впевнений, чи взагалі здадуть
  хоч колись. Ну ладно, якби тоді серед усіх варіантів інвестиції я вибрав “той єдиний”, котрий заглох. Але більшість із тих варіантів, серед яких ми тоді обирали, досі не завершені. Реально розумію, що міг би вляпатись ще печальніше. Якщо в Петрівському кварталі я зміг знайти покупця по переуступці з мінімальним для себе збитком, і УкрБудівській Пекторалі, враховуючи тодішню ціну десь в районі 600 у.о. також скоріш за все мало б що втратив, то якби зв’язався тоді з якимись “Європейками”, “Барселонами” і “Даніями” в Софіївській Борщагівці – сумніваюсь, що відбив би назад хоча б пів-ціни. Надто багато зараз інвесторів, котрим я зараз міг би хіба-що поспівчувати, проблеми котрих почалися ще у відносно благополучних 2016-2018 роках. Сумніваюсь, що зараз їх кількість не зросте.
  Хоча оптимізм забудовників я цілком розумію. Вони ж то ризикують в першу чергу чужими грошима, практично нічим своїм не ризикуючи, не несучи жодної реальної відповідальності у випадку банкрутства.

  Дмитрий (ПРО Недвижимость Киева)
  04.12.2020 о 22:23

  Перестал использовать статистику ЛУН, ибо как дети — тащат всё подряд, только дети тянут в рот, а эти в качестве данных. Ну вот какой смысл в их «минимальных» ценах, если это полторы неликвидные калеки, в то время как там где происходят реальные продажи — и цены другие, и статистика иная? Да и от «средних», где «Смешались в кучу кони, люди», то есть нет разбиения по числу комнат? При том что дорогих (в перерасчёте на м2 однокомнатных или студиек продается в 3-4 раза больше, нежели 3+ комнатных, с более дешевой ценой за м2.
  То есть вроде как и данные, но при этом совершенно не репрезентативные. То есть не отражающие рыночной ситуации. Сейчас пытаюсь договориться с парой сайтов об углубленной статистике хотя бы по итогам года, мол, от них данные, а от меня упоминание/интеграция. Посмотрим, что выйдет.

  Ірина Романова
  Началась зима, а значит пришло время подвести осенние итоги на столичном рынке недвижимости. Давайте посмотрим, куда двигались цены и какие факторы влияли на н...

  Може і чекають три роки, щоб не сплачуватии 5%. Не знаю. Та це і не дуже важливо. Головне сам факт – зараз дуже багато готових і не заселених квартир. Набагато більше, ніж декілька років назад, коли для більшості власників квартир в новобудові це було першим їхнім особистим житлом і вони поспішали до нього переїхати з орендованої квартири, або від батьків. Тобто, власникам нинішніх порожніх квартир є де жити. Для чого їм порожні квартири – це вже їхня особиста справа. Потенційно більшість з цих квартир або будуть продані, або підготовані під здачу в оренду, або в них колись заселяться діти власників, котрим вже не треба буде нічого купувати. Як би там не було, але поступове заселення давно збудованих але досі напівпорожніх будинків відбиватиметься на зниженні попиту на покупку та оренду квартир.
  Розраховувати на масову міграцію людей до столиці, як це було раніше, не варто. Частина студентів столичних ВУЗів тут полюбому лишатиметься, але щоб як колись, люди все розпродували на переферії та цілими родинами їхали сюди – оце вже навряд чи. Навіть якщо комусь спаде на думку така ідея, скоріш за все вона зникне після спроб влаштувати дітей до столичного дитсадка або школи. В цьому плані будь-яке місто мільйонник виглядатиме куди привабливішим за Київ, значно менше поступаючись зараз у зарплаті, ніж це було колись. Вже зараз за офіційними даними Київ втратив першість серед українських міст за рівнем середньої зарплати.
  Це колись за київськими квартирами були черги як за дефіцитним товаром. Але це в минулому. Зараз тенденції такі, що комусь напарити київську квартиру, може стати ще тією задачкою. Колись покупці бігали за продавцями, забудовникам навіть не доводилось особливо витрачатися на рекламу. Зверніть увагу, чим останніх пару років забиті більшість столичних рекламних площ. Ще де-небудь забудовники так бігають за покупцями, як у Києві? Так ось слідом за забудовниками доведеться побігати і тим, хто піддався їхній рекламі, і купив квартиру без особливої необхідності в ній жити. Можливо навіть і вдастся з цієї покупки зробити якийсь прибуток. Але, ще раз повторю, квартири в Києві – це вже давно не дефіцитний товар, як у 2006-2007 роках, і передумов для минулої картини навіть не передбачається.

  Роман
  30.01.2020 о 22:31
  Ірина Романова
  2019 год выдался для столичного рынка первичной недвижимости непростым: выборы Президента, укрепление гривни, проблемы у двух крупнейших застройщиков… Давайте ...

  Больше всего в статистике обратил внимание на средний размер квартиры в разрезе 10 лет – 102.4кв и 65.8кв

  Еще в 2015-м многие говорили: “я что должен жить в чулане 12кв?”

  А теперь в 60кв помещается евродвушка. При этом с огромной кухней-студией и двумя спальнями.

  Я не удивлюсь если где-то треть этих хоромов стоят до сей поры без ремонта. До лучших времен.
  А вместо 120кв на окраине, сейчас спокойно люди берут 60кв в пешом центре https://044blog.com/center/ .
  В том же Чикаго малогабаритные квартиры улетели мгновенно.

  И не нужна машина, и не нужен паркинг. Можно ножками ходить. Полезно.

  А вот суперпросторные планировки в ЖК Аурум как-то не сильно зашли покупателям, что застройщику видимо пришлось завлекать новых покупателей большими панорамными окнами, которые хаотично начали прорезать в красивом некогда лаконичном фасаде. Чтобы хоть как то большую комнату можно было поделить на две.

Читайте всі 478 коментарів на форумі: Рынок первичной недвижимости: итоги и прогнозы