Липень-2023: що з цінами на первинці?

Здається, літо на українському ринку первинки проходить більш-менш спокійно – без карколомних цінових злетів та падінь, з поступовим нарощуванням цікавості до новобудов з боку приватних інвесторів. Пропоную подивитись, які ринкові процеси відбувались в липні.

Якщо говорити про ринок первинки загалом, то експерти зазначають, що він майже пристосувався до нових реалій. Так, за словами business advisor ЛУН Олени Унаньян, станом на кінець липня в Україні вже відновлено будівництво 75% ЖК – з тих майже 1,3 тис. проєктів, які будувались до початку збройної агресії. А в 82% проєктів відкриті відділи продажів.

Більше того, після 24 лютого 2022 року стартували продажі у 189 нових ЖК – а у 218 проєктах продажі повністю завершені.

Нові ЖК які стартували продажі та ЖК які завершили продажі після 24.02.2022

Звісно, що дані по всій Україні не дуже відображають дійсність, адже український ринок первинки (як і взагалі ринок нерухомості, та й інші товарні ринки) зараз має яскраво виражену сегментованість з огляду на регіони країни.

Найдинамічніші процеси відбуваються в західній частині країни – тут активніше відновлюється будівництво, активніше починаються нові проєкти і активніше відновлюється цікавість потенційних інвесторів до новобудов. Так, за даними ЛУН, в західних областях відновлено будівництво в більше 90% новобудов – тоді як в столиці цей показник лише трохи перевищує 60%.

Більшість зі 189 нових «воєнних» проєктів з’явилися саме на заході країни: 56 нових ЖК у Львівській області, 25 – у Тернопільській, 17 – в Закарпатській, і 16 – в Івано-Франківській. До речі, в столиці з початку вторгнення росії з’явилось лише 9 нових ЖК, а в передмісті – 18.

А щодо цікавості до новобудов, то в липні 2023 року цікавість відвідувачів ЛУН до львівських ЖК склала 70% від довоєнного рівня, а до івано-франківських – навіть перевищила цей рівень. Тож можемо зробити висновок, що зараз «центр тяжіння» українського ринку нерухомості змістився ближче до західного кордону країни.

Не скажу що це погано – і не скажу що це добре. Так є, і ці реалії варто враховувати тим, хто планує вкласти власні гроші в українські новобудови.

Відновлення будівництва ЖК статистика

А тепер давайте поглянемо, що відбувалось з середніми цінами на новобудови в різних містах України.

Київ

В липні середня ціна на столичні новобудови залишалась більш-менш стабільною. За даними ЛУН, станом на 1 серпня вона становила 46,5 тис. грн, втративши лише 200 грн у порівнянні з 1 липня.

Якщо порівнювати цей показник з 1 січня, то зниження виглядає більш суттєвим – з початку року вартість середнього квадрата зменшилась на 1,6 тис. грн, опустившись до нинішнього показника з відмітки 48,3 тис. грн. Але зауважу, що у нинішньому серпні середня вартість квадратного метра столичних новобудов все ж вища, ніж у серпні минулого року – тоді він коштував 44,5 тис. грн.

До речі, саме у липні, серпні, вересні та жовтні минулого року ми спостерігали за доволі швидким зростанням середньої ціни на столичні новобудови – але я гадаю, що цього року такої динаміки ми не побачимо, якщо, звісно, в країні не відбудеться суттєвих валютних коливань та збережеться більш-менш стабільна ситуація на фронті.

Більше того, деякі військові експерти прогнозують посилення обстрілів об’єктів критичної та енергетичної інфраструктури українських міст – і, на мій погляд, це може дещо знизити цікавість інвесторів до новобудов та спонукати забудовників до подальшого (хоча, скоріш за все, і нетривалого) зниження цін.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Києва

Якщо говорити про середні ціни на столичні новобудови різних класів, то бачимо, що за другий місяць літа вони теж демонстрували майже стабільність.

Так в класі економ середня вартість квадратного метра не змінилась (34 тис. грн), в класі комфорт втратила 1,8% (з 38,5 до 37,8 тис. грн), в класі бізнес впала на 3,4% (з 69,8 до 67,4 тис. грн), а в преміум – навпаки збільшилась на 2,2% (зі 113,4 до 115,9 тис. грн).

Зауважу, якщо простежити за динамікою середньої ціни квадратного метра в цих сегментах протягом року, то побачимо, що в класах бізнес та преміум спостерігається низхідний тренд, а в класах економ та комфорт – висхідний.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Києва за класами

Київська область

Приблизно така ж динаміка вартості «середнього» метра спостерігається і в передмісті столиці: за рік в новобудовах класу преміум та бізнес «квадрат» здешевшав, а в новобудовах класів комфорт та економ – подорожчав.

Якщо оперувати більш точними даними, то:

 • в класі преміум за рік зниження середньої вартості склало 6,7% (зі 102 до 95,2 тис. грн);
 • в класі бізнес середній «квадрат» подешевшав на 7,1% (з 50,9 до 47,3 тис. грн);
 • в класі комфорт квадратний метр подорожчав на 13% (з 27,9 до 31,5 тис. грн);
 • в класі економ «квадрат» виріс на 14,5% (з 24 до 27,5 тис. грн).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Київської області

При цьому за підсумками липня динаміка середньої вартості квадратного метра мала дещо інший напрямок: в класі преміум ми побачили невелике зростання (+0,3%, з 94,9 до 95,2 тис. грн), в класі бізнес – відчутне зниження (-5,6%, з 50,1 до 47,3 тис. грн), невелике зниження в класах економ (-2,8%, з 28,3 до 27,5 тис. грн) та комфорт (-0,3%, з 28,4 до 28,3 тис. грн).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Київської області за класами

Загалом, за даними ЛУН, середня вартість квадратного метра новобудов Київської області за липень подешевшала на 200 грн, з 33,4 тис. грн до 33,2 тис. грн. Але, як і в столиці, досі перевищує показник серпня минулого року – тоді середній квадрат в передмісті столиці коштував 44,5 тис. грн.

Львів та область

У Львові, за даними ЛУН, 1 серпня 2023 року середня ціна квадратного метра новобудов була зафіксована на рівні 48,1 тис. грн – тобто за місяць вона знову відчутно зросла – на 2,5 тис. грн (+3,2%, з 46,6 тис. грн станом на 1 липня). Тож нарешті це сталося – середній квадрат львівської новобудови коштує вище, ніж середній квадрат в столиці (нагадаю, в Києві він коштує 46,5 тис. грн).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львова

Хоча чи надовго збережеться це лідерство? Адже на графіку ЛУН можна побачити, що за підсумками серпня середня ціна квадратного метра новобудов Львова, скоріш за все, зазнає корекції – станом на 9 серпня вона вже знизилась до показника початку липня, 46,5 тис. грн.

Крім того, в липні 2023 року середня вартість квадрата знижувалась у всіх класах львівських ЖК. В сегменті преміум ціна «середнього квадрата» впала з 81,5 до 80,1 тис. грн (-1,7%), в сегменті бізнес – з 54,1 до 53 тис. грн (-2%), в сегменті комфорт – з 38,2 до 37,8 тис. грн (-1%), а в економі – з 33,1 до 32 тис. грн (-3,3%). Тож подивимось, чи дійсно Львів збереже позицію лидера по вартості квадратного метра новобудов 😉

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львова за класами

Хоча з огляду на ріст середньої ціни метра в ЖК різних класів, Львів дійсно стає лідером. У порівнянні з 1 серпня 2022 року, середня ціна квадратного метра зросла:

 • в преміальних ЖК – з 68,9 до 80,1 тис. грн (+16,3%);
 • в проєктах класу бізнес – з 44,5 до 53 тис. грн (+19,1%);
 • в класі комфорт – з 33,8 до 37,8 тис. грн (+11,8%);
 • в економкласі – з 28 тис. грн до 32 тис. грн (+14,3%).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львівської області

Якщо ж розглядатимемо динаміку середньої ціни на новобудови Львівської області, то побачимо, що вона поводиться більш «спокійно», у порівнянні з середньою вартістю квадратного метра у Львові, Києві та Київській області.

«Стрибнувши» у серпні минулого року з позначки 28,8 тис. грн до 34,6 тис. грн, з тих самих пір вона «крутиться» біля цього рівня. Так, станом на 1 серпня 2023 середня вартість квадрата новобудов львівського передмістя становила, за даними ЛУН, 35,4 тис. грн.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львівської області за класами

Якщо ж подивитись на динаміку середньої вартості квадратного метра новобудов Львівської області з огляду на класи, то побачимо, що у липні додали в ціні квадрати в новобудовах класу преміум з 69,6 до 73,6 тис. грн (+5,7%) комфорт з 30,4 до 31,1 тис. грн (+2,3%). А ось в ЖК класу бізнес та економ середня ціна метра навпаки, знизилась: в бізнесі з 52,2 до 50,4 тис. грн (-3,4%), а в економі з 26,4 до 26,1 тис. грн (-1,1%).

Одеса та область

За даними ЛУН, середня вартість квадратного метра одеських новобудов в липні 2023 року піднялась на 500 грн, з 34,9 тис. грн до 35,4 тис. грн (+1,4%). До речі, з березня 2023 року ми бачимо здорожчання середнього метра вперше – в інші місяці ціна середнього квадрата демонструвала низхідний тренд.

Сподіваюсь, що середня вартість почала зростати через зростання попиту на нові квадратні метри – хоча можливо і те, що ціна росте через підвищення будівельної готовності місцевих новобудов.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеси

Цікаво, що з огляду на класи, в липні середні ціни на одеські новобудови залишались більш-менш стабільними: в економі вартість «квадрата» становила 30,8 тис. грн (0%), в комфорті – 31 тис. грн (-400 грн або -1,3%), в бізнесі – 35,2 тис. грн (+100 грн або 0,3%), в преміум – 60,3 тис. грн (+700 грн або 1,2%).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеси за класами

В новобудовах Одеської області в липні середня вартість квадратного метра новобудов продовжила низхідний тренд – за другий місяць літа вона втратила ще 100 грн, знизившись з 31,5 до 31,4 тис. грн. Зауважу, що такий напрямок цін місцеві новобудови демонструють з січня 2023 року.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеської області

Щодо класів новобудов, то в липні середні ціни на квадратні метри в них залишались стабільними:

 • 24,5 тис. грн в новобудовах класу економ (0%);
 • 28 тис. грн в новобудовах класу комфорт (0%);
 • 33,7 тис. грн в новобудовах класу бізнес (+0,6%);
 • 57,7 тис. грн в новобудовах класу преміум (+0,2%).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеської області за класами

P.S. Висловити свою точку зору на динаміку цін та перспективи ринку новобудов, як завжди, можна на форумі. Або – у спільноті інвесторів телеграм-чату «Де в Україні купити вигідно?». А якщо хочете бути в курсі головних подій ринку нерухомості та дізнаватись про нові публікації в блозі, підпишіться на телеграм-канал «Де в Україні жити добре?».


478 відповідей
 • Ірина Романова
  Началась зима, а значит пришло время подвести осенние итоги на столичном рынке недвижимости. Давайте посмотрим, куда двигались цены и какие факторы влияли на н...

  Вторичка у нових та відносно нових будинках, а також готові квартири від забудовників найімовірніше подорожчають. Але не дуже. Таких космічних цін як до 2008 чекати не варто. Конкуренція на ринку нікуди не зникне, навіть якщо її не витримає частина забудовників. Кордони стали відкритішими, підросло покоління, для котрих іноземні мови взагалі не є проблемою. Київ – не настільки комфортне місто для проживання, щоб житло в ньому коштувало дорожче за інші європейські міста. Києву доведеться ще дуже постаратись, щоб молоде покоління захотіло купити тут житло. І справа не тільки в ціні квадрата. В багатьох випадках нема можливості влаштувати дітей в дитсадок або школу поблизу дому. Якими б елітними і преміум словами продавці не називали такі будинки, чи буде комфортним в них життя, якщо кожен день доводитиметься купу часу витрачати на поїздки в школу крізь дорожні затори? Це ті фактори, котрі забувають і не хочуть враховувати забудовники, намагаючись спрогнозувати майбутні ціни.

  Ірина Романова
  Мы пережили эту холодную весну 2020 года, и для многих она выдалась не простой. Пандемия и карантин привели к снижению доходов и вызвали неуверенность в завтра...

  Я не знаю, з яким оптимізмом забудовники дивляться на нинішню ситуацію, але своїми грошима я б не ризикнув і до “пандемії”, а тепер – так і тимбільше. Мені вистачило інвестиції в травні 2017 в 12-лінію Петрівського кварталу. Вже восени 2018, втративши півтора роки часу і трохи грошей, продав по переуступці, щоб купити готову квартиру. У попереднього об’єкту інвестиції вже понад два роки затримки, і він досі не зданий в експлуатацію. І найближчі ще пів-року точно не здадуть. І я тепер не впевнений, чи взагалі здадуть
  хоч колись. Ну ладно, якби тоді серед усіх варіантів інвестиції я вибрав “той єдиний”, котрий заглох. Але більшість із тих варіантів, серед яких ми тоді обирали, досі не завершені. Реально розумію, що міг би вляпатись ще печальніше. Якщо в Петрівському кварталі я зміг знайти покупця по переуступці з мінімальним для себе збитком, і УкрБудівській Пекторалі, враховуючи тодішню ціну десь в районі 600 у.о. також скоріш за все мало б що втратив, то якби зв’язався тоді з якимись “Європейками”, “Барселонами” і “Даніями” в Софіївській Борщагівці – сумніваюсь, що відбив би назад хоча б пів-ціни. Надто багато зараз інвесторів, котрим я зараз міг би хіба-що поспівчувати, проблеми котрих почалися ще у відносно благополучних 2016-2018 роках. Сумніваюсь, що зараз їх кількість не зросте.
  Хоча оптимізм забудовників я цілком розумію. Вони ж то ризикують в першу чергу чужими грошима, практично нічим своїм не ризикуючи, не несучи жодної реальної відповідальності у випадку банкрутства.

  Дмитрий (ПРО Недвижимость Киева)
  04.12.2020 о 22:23

  Перестал использовать статистику ЛУН, ибо как дети — тащат всё подряд, только дети тянут в рот, а эти в качестве данных. Ну вот какой смысл в их «минимальных» ценах, если это полторы неликвидные калеки, в то время как там где происходят реальные продажи — и цены другие, и статистика иная? Да и от «средних», где «Смешались в кучу кони, люди», то есть нет разбиения по числу комнат? При том что дорогих (в перерасчёте на м2 однокомнатных или студиек продается в 3-4 раза больше, нежели 3+ комнатных, с более дешевой ценой за м2.
  То есть вроде как и данные, но при этом совершенно не репрезентативные. То есть не отражающие рыночной ситуации. Сейчас пытаюсь договориться с парой сайтов об углубленной статистике хотя бы по итогам года, мол, от них данные, а от меня упоминание/интеграция. Посмотрим, что выйдет.

  Ірина Романова
  Началась зима, а значит пришло время подвести осенние итоги на столичном рынке недвижимости. Давайте посмотрим, куда двигались цены и какие факторы влияли на н...

  Може і чекають три роки, щоб не сплачуватии 5%. Не знаю. Та це і не дуже важливо. Головне сам факт – зараз дуже багато готових і не заселених квартир. Набагато більше, ніж декілька років назад, коли для більшості власників квартир в новобудові це було першим їхнім особистим житлом і вони поспішали до нього переїхати з орендованої квартири, або від батьків. Тобто, власникам нинішніх порожніх квартир є де жити. Для чого їм порожні квартири – це вже їхня особиста справа. Потенційно більшість з цих квартир або будуть продані, або підготовані під здачу в оренду, або в них колись заселяться діти власників, котрим вже не треба буде нічого купувати. Як би там не було, але поступове заселення давно збудованих але досі напівпорожніх будинків відбиватиметься на зниженні попиту на покупку та оренду квартир.
  Розраховувати на масову міграцію людей до столиці, як це було раніше, не варто. Частина студентів столичних ВУЗів тут полюбому лишатиметься, але щоб як колись, люди все розпродували на переферії та цілими родинами їхали сюди – оце вже навряд чи. Навіть якщо комусь спаде на думку така ідея, скоріш за все вона зникне після спроб влаштувати дітей до столичного дитсадка або школи. В цьому плані будь-яке місто мільйонник виглядатиме куди привабливішим за Київ, значно менше поступаючись зараз у зарплаті, ніж це було колись. Вже зараз за офіційними даними Київ втратив першість серед українських міст за рівнем середньої зарплати.
  Це колись за київськими квартирами були черги як за дефіцитним товаром. Але це в минулому. Зараз тенденції такі, що комусь напарити київську квартиру, може стати ще тією задачкою. Колись покупці бігали за продавцями, забудовникам навіть не доводилось особливо витрачатися на рекламу. Зверніть увагу, чим останніх пару років забиті більшість столичних рекламних площ. Ще де-небудь забудовники так бігають за покупцями, як у Києві? Так ось слідом за забудовниками доведеться побігати і тим, хто піддався їхній рекламі, і купив квартиру без особливої необхідності в ній жити. Можливо навіть і вдастся з цієї покупки зробити якийсь прибуток. Але, ще раз повторю, квартири в Києві – це вже давно не дефіцитний товар, як у 2006-2007 роках, і передумов для минулої картини навіть не передбачається.

  Роман
  30.01.2020 о 22:31
  Ірина Романова
  2019 год выдался для столичного рынка первичной недвижимости непростым: выборы Президента, укрепление гривни, проблемы у двух крупнейших застройщиков… Давайте ...

  Больше всего в статистике обратил внимание на средний размер квартиры в разрезе 10 лет – 102.4кв и 65.8кв

  Еще в 2015-м многие говорили: “я что должен жить в чулане 12кв?”

  А теперь в 60кв помещается евродвушка. При этом с огромной кухней-студией и двумя спальнями.

  Я не удивлюсь если где-то треть этих хоромов стоят до сей поры без ремонта. До лучших времен.
  А вместо 120кв на окраине, сейчас спокойно люди берут 60кв в пешом центре https://044blog.com/center/ .
  В том же Чикаго малогабаритные квартиры улетели мгновенно.

  И не нужна машина, и не нужен паркинг. Можно ножками ходить. Полезно.

  А вот суперпросторные планировки в ЖК Аурум как-то не сильно зашли покупателям, что застройщику видимо пришлось завлекать новых покупателей большими панорамными окнами, которые хаотично начали прорезать в красивом некогда лаконичном фасаде. Чтобы хоть как то большую комнату можно было поделить на две.

Читайте всі 478 коментарів на форумі: Рынок первичной недвижимости: итоги и прогнозы