Листопад-2023: як поводилися ціни на первинці

Схоже, що в листопаді ціни в новобудовах Україні потроху пішли вгору – у багатьох містах країни було зафіксоване зростання середньої вартості квадратного метра. Звичайно, є й регіональні винятки з цієї тенденції, але про все крок за кроком.

Київ

За даними ЛУН, за останній місяць осені середня вартість квадратного метра в столичних новобудовах піднялась на 700 грн (+1,5%), з 47,3 тис. на 1 листопада до 48 тис. грн на 1 грудня 2023 року.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Києва
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах  Києва

Але якщо подивитись на середні ціни в розрізі класів новобудов, то побачимо, що на загальне підвищення вартості метра вплинули ціни в столичних ЖК економ та комфорт класів – тільки в них протягом місяця середня вартість йшла вгору.

До речі, за даними ЛУН, в листопаді збереглась парадоксальна ситуація, коли середній метр в економі коштував дорожче, ніж в комфорті.

Так, за листопад 2023 року середня вартість квадрата в економкласі досягла 39,6 тис. грн, що означає зростання на 1,7 тис. грн (+4,5%). В комфорт-класі, станом на 1 грудня 2023 року, «середній метр» подорожчав до 37,9 тис. грн, додавши за місяць до своєї вартості лише 0,4 тис. грн (+1,1%).

Середня вартість квадратного метра в бізнес та преміум класах в столиці знизилась: в бізнес-класі – на 0,5 тис. грн (-0,7%), з 71,7 до 71,2 тис. грн. А в преміумі – на 1 тис. грн (-0,9%), з 114,3 до 113,3 тис. грн.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Києва за класами
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів у Києві

Якщо ж дивитись на вартість квадратних метрів новобудов в розрізі районів, то Печерський район продовжує тримати лідерство: середній квадрат тут коштує 94 тис. грн. А в аутсайдерах, як і раніше, знаходиться Деснянський район, в новобудовах якого середній метр оцінюється, за даними ЛУН, в 35,7 тис. грн.

Цікаво, що «на паперах» Деснянський район забудовується доволі активно: як свідчать дані ГУ статистики м. Києва, за 9 місяців поточного року (січень-вересень) в Деснянському районі було введено в експлуатацію 2,8 тис. нових квадратних метрів житла, що лише трохи менше за показник аналогічного періоду минулого, 2022 року.

На жаль, як я не силилась, але так і не змогла згадати хоча б одну велику новобудову Деснянського району, яка б отримала в цьому році Сертифікат готовності – тож скоріш за все, у цю статистику увійшли приватні будинки.

Темпи введення житла в експлуатацію в Києві у січні-вересні 2023 року
Темпи введення житла в експлуатацію в різних районах столиці

Цікаво, що за даними того ж столичного ГУ Статистики, зараз в столиці найактивніше будують житло в Солом’янському районі – за 9 місяців цього року тут встигли ввести в експлуатацію 182 тис. кв. м житла, що майже в 4,5 разів більше, ніж минулого року.

Київська область

На відміну від столиці, середня вартість квадратного метра новобудов у Київській області, навпаки, трохи знизилась. За місяць вона втратила 0,3 тис. грн (-0,9%), опустившись, за даними ЛУН, з 34,3 тис. грн станом на 1 листопада до 34 тис. грн станом на 1 грудня.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Київської області
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Київської області

При цьому «відповідальність» за подешевшання взяли на себе преміум-квадрати: в цьому класі середня вартість метра знизилась на рекордні 7,8 тис. грн (-7,7%), з 101,8 до 94 тис. грн.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Київської області за класами
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів у Київській області

В інших класах середня вартість квадрата протягом місяця або залишалась стабільною, або навіть зростала.

Так, в бізнес-класі в листопаді було зафіксовано зростання середньої ціни на 1,5 тис. грн (+3,1%), з 49 до 50,5 тис. грн. В класі комфорт вона залишалась стабільною, на рівні 32 тис. грн, а в класі економ зросла на 0,6 тис. грн (+2,1%), з 28,6 до 29,2 тис. грн.

Львів та область

У Львові середня вартість квадрата новобудов за листопад трохи підросла – якщо на 1 листопада вона, за даними ЛУН, становила 47,8 тис. грн, то на 1 грудня вже дійшла до позначки 48,5 тис. грн. Тобто за місяць «середній квадрат» тут здорожчав на 0,7 тис. грн (+1,5%).

Зауважу, що в грудні Львів зберіг своє лідерство у вартості квадрата новобудови – його ціна залишається вищою, ніж навіть в столиці.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львова
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Львова

При цьому в розрізі класів середня вартість «львівських метрів» перевищує столичні лише в комфорт та економкласах. Так, львівський середній метр в класі комфорт коштує, за даними ЛУН, 41,3 тис. грн (проти 37,9 тис. грн в Києві), а в економ – 34,1 тис. грн (проти 39,6 в столиці).

В інших класах лідерство залишається за столичними новобудовами: в преміум-класі на 1 грудня середня вартість метра у Львові становила 82,7 тис. грн (проти 113,3 тис. грн в столиці), в бізнесі – 52,8 тис. грн (проти 71,2 тис. грн в столиці).

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львова за класами
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів у Львові

При цьому в листопаді у Львові було зафіксоване зростання середньої ціни майже у всіх класах новобудов. Так, середня ціна метра в преміум-класі за місяць зросла на 2,7 тис. грн (+3,4%), в бізнесі – на 3,4 тис. грн (+6,9%), в комфорті – на 0,8 тис. грн (+2%).

Виняток – економ, в якому середня ціна метра протягом листопада залишалась на одному рівні.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львівської області
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Львівської області

В новобудовах передмістя Львова загальна середня ціна квадрата новобудов навпаки, трохи знизилась – на 0,1 тис. грн (-0,3%), з 35,8 тис. грн до 35,7 тис.грн.

Проте в розрізі класів тут динаміка мала різнонаправлений вектор: зниження в класах преміум, комфорт та економ, а зростання – в класі бізнес.

До речі, бізнес-клас в листопаді продемонстрував дуже непоганий злет: середня ціна метра тут піднялась на 2 тис. грн (+4,1%), з 49 тис. грн до 51 тис. грн. А ось зниження було не таке вже й суттєве:

 • в преміум-класі – на 0,7 тис. грн (-1%), з 73,4 до 72,7 тис. грн;
 • в класі комфорт – на 0,3 тис. грн (-0,9%) з 32,4 до 32,1 тис. грн;
 • в класі економ – на 0,1 тис. грн (-0,4%), з 27,8 до 27,7 тис. грн.
Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Львівської області за класами
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів у Львівській області

Одеса та область

В Одесі в листопаді середня вартість квадратного метра новобудов продовжила своє зниження. Не скажу, що воно було значне: за місяць «квадрат» втратив лише 0,3 тис. грн (-0,8%), опустившись з позначки 36,5 тис. грн до 36,2 тис. грн.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеси
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Одеси

При цьому, як і в інших містах, в розрізі класів новобудов ціни рухались різнонаправлено. Так, в сегменті класу економ, за даними ЛУН, взагалі було зафіксоване невеличке зростання середньої ціни метра – на 0,3 тис. грн (+1%), з 31,2 до 31,5 тис. грн. Середній метр в класі комфорт втратив 0,1 тис. грн (-0,3%), опустившись за місяць з позначки 31,9 тис. грн до 31,8 тис. грн. В класі бізнес здешевлення становило 0,4 тис. грн (-1,1%) – з 36,8 до 36,4 тис. грн, а в преміумі – 0,2 тис. грн (-0,3%), з 59,9 до 59,7 тис. грн.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеси за класами
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів в Одесі

Цікаво, що в новобудовах передмістя Одеси середня ціна квадрата навпаки трохи зросла – за місяць «метр» додав до своєї вартості 0,2 тис. грн (+0,6%), здорожчавши з 33 до 33.2 тис. грн.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеської області
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах Одеської області

При цьому, з огляду на класи, ціна поводилась геть по-іншому: в класах бізнес та преміум було зафіксовано зниження середньої вартості метра, а в комфорті та економі вона залишалась стабільною.

Якщо точніше, то згідно з даними ЛУН, в Одеській області за листопад середня вартість новобудов преміум класу знизилась на 0,7 тис. грн (-1,2%), з 56,5 до 55,8 тис. грн, класу бізнес – знизилась на 0,6 тис. грн (-1,7%), з 36,1 до 35,5 тис. грн. А в комфорті та економі зберігалась на рівнях 28,8 тис. грн та 25,1 тис. грн відповідно.

Динаміка середніх цін за метр квадратний у новобудовах Одеської області за класами
Динаміка середньої вартості квадратного метра в новобудовах різних класів в Одеській області

P.S. Висловити свою точку зору на динаміку цін та перспективи ринку новобудов, як завжди, можна на форумі. Або – у спільноті інвесторів телеграм-чату «Де в Україні купити вигідно?». А якщо хочете бути в курсі головних подій ринку нерухомості та дізнаватись про нові публікації в блозі, підпишіться на телеграм-канал «Де в Україні жити добре?».


478 відповідей
 • Ірина Романова
  Началась зима, а значит пришло время подвести осенние итоги на столичном рынке недвижимости. Давайте посмотрим, куда двигались цены и какие факторы влияли на н...

  Вторичка у нових та відносно нових будинках, а також готові квартири від забудовників найімовірніше подорожчають. Але не дуже. Таких космічних цін як до 2008 чекати не варто. Конкуренція на ринку нікуди не зникне, навіть якщо її не витримає частина забудовників. Кордони стали відкритішими, підросло покоління, для котрих іноземні мови взагалі не є проблемою. Київ – не настільки комфортне місто для проживання, щоб житло в ньому коштувало дорожче за інші європейські міста. Києву доведеться ще дуже постаратись, щоб молоде покоління захотіло купити тут житло. І справа не тільки в ціні квадрата. В багатьох випадках нема можливості влаштувати дітей в дитсадок або школу поблизу дому. Якими б елітними і преміум словами продавці не називали такі будинки, чи буде комфортним в них життя, якщо кожен день доводитиметься купу часу витрачати на поїздки в школу крізь дорожні затори? Це ті фактори, котрі забувають і не хочуть враховувати забудовники, намагаючись спрогнозувати майбутні ціни.

  Ірина Романова
  Мы пережили эту холодную весну 2020 года, и для многих она выдалась не простой. Пандемия и карантин привели к снижению доходов и вызвали неуверенность в завтра...

  Я не знаю, з яким оптимізмом забудовники дивляться на нинішню ситуацію, але своїми грошима я б не ризикнув і до “пандемії”, а тепер – так і тимбільше. Мені вистачило інвестиції в травні 2017 в 12-лінію Петрівського кварталу. Вже восени 2018, втративши півтора роки часу і трохи грошей, продав по переуступці, щоб купити готову квартиру. У попереднього об’єкту інвестиції вже понад два роки затримки, і він досі не зданий в експлуатацію. І найближчі ще пів-року точно не здадуть. І я тепер не впевнений, чи взагалі здадуть
  хоч колись. Ну ладно, якби тоді серед усіх варіантів інвестиції я вибрав “той єдиний”, котрий заглох. Але більшість із тих варіантів, серед яких ми тоді обирали, досі не завершені. Реально розумію, що міг би вляпатись ще печальніше. Якщо в Петрівському кварталі я зміг знайти покупця по переуступці з мінімальним для себе збитком, і УкрБудівській Пекторалі, враховуючи тодішню ціну десь в районі 600 у.о. також скоріш за все мало б що втратив, то якби зв’язався тоді з якимись “Європейками”, “Барселонами” і “Даніями” в Софіївській Борщагівці – сумніваюсь, що відбив би назад хоча б пів-ціни. Надто багато зараз інвесторів, котрим я зараз міг би хіба-що поспівчувати, проблеми котрих почалися ще у відносно благополучних 2016-2018 роках. Сумніваюсь, що зараз їх кількість не зросте.
  Хоча оптимізм забудовників я цілком розумію. Вони ж то ризикують в першу чергу чужими грошима, практично нічим своїм не ризикуючи, не несучи жодної реальної відповідальності у випадку банкрутства.

  Дмитрий (ПРО Недвижимость Киева)
  04.12.2020 о 22:23

  Перестал использовать статистику ЛУН, ибо как дети — тащат всё подряд, только дети тянут в рот, а эти в качестве данных. Ну вот какой смысл в их «минимальных» ценах, если это полторы неликвидные калеки, в то время как там где происходят реальные продажи — и цены другие, и статистика иная? Да и от «средних», где «Смешались в кучу кони, люди», то есть нет разбиения по числу комнат? При том что дорогих (в перерасчёте на м2 однокомнатных или студиек продается в 3-4 раза больше, нежели 3+ комнатных, с более дешевой ценой за м2.
  То есть вроде как и данные, но при этом совершенно не репрезентативные. То есть не отражающие рыночной ситуации. Сейчас пытаюсь договориться с парой сайтов об углубленной статистике хотя бы по итогам года, мол, от них данные, а от меня упоминание/интеграция. Посмотрим, что выйдет.

  Ірина Романова
  Началась зима, а значит пришло время подвести осенние итоги на столичном рынке недвижимости. Давайте посмотрим, куда двигались цены и какие факторы влияли на н...

  Може і чекають три роки, щоб не сплачуватии 5%. Не знаю. Та це і не дуже важливо. Головне сам факт – зараз дуже багато готових і не заселених квартир. Набагато більше, ніж декілька років назад, коли для більшості власників квартир в новобудові це було першим їхнім особистим житлом і вони поспішали до нього переїхати з орендованої квартири, або від батьків. Тобто, власникам нинішніх порожніх квартир є де жити. Для чого їм порожні квартири – це вже їхня особиста справа. Потенційно більшість з цих квартир або будуть продані, або підготовані під здачу в оренду, або в них колись заселяться діти власників, котрим вже не треба буде нічого купувати. Як би там не було, але поступове заселення давно збудованих але досі напівпорожніх будинків відбиватиметься на зниженні попиту на покупку та оренду квартир.
  Розраховувати на масову міграцію людей до столиці, як це було раніше, не варто. Частина студентів столичних ВУЗів тут полюбому лишатиметься, але щоб як колись, люди все розпродували на переферії та цілими родинами їхали сюди – оце вже навряд чи. Навіть якщо комусь спаде на думку така ідея, скоріш за все вона зникне після спроб влаштувати дітей до столичного дитсадка або школи. В цьому плані будь-яке місто мільйонник виглядатиме куди привабливішим за Київ, значно менше поступаючись зараз у зарплаті, ніж це було колись. Вже зараз за офіційними даними Київ втратив першість серед українських міст за рівнем середньої зарплати.
  Це колись за київськими квартирами були черги як за дефіцитним товаром. Але це в минулому. Зараз тенденції такі, що комусь напарити київську квартиру, може стати ще тією задачкою. Колись покупці бігали за продавцями, забудовникам навіть не доводилось особливо витрачатися на рекламу. Зверніть увагу, чим останніх пару років забиті більшість столичних рекламних площ. Ще де-небудь забудовники так бігають за покупцями, як у Києві? Так ось слідом за забудовниками доведеться побігати і тим, хто піддався їхній рекламі, і купив квартиру без особливої необхідності в ній жити. Можливо навіть і вдастся з цієї покупки зробити якийсь прибуток. Але, ще раз повторю, квартири в Києві – це вже давно не дефіцитний товар, як у 2006-2007 роках, і передумов для минулої картини навіть не передбачається.

  Роман
  30.01.2020 о 22:31
  Ірина Романова
  2019 год выдался для столичного рынка первичной недвижимости непростым: выборы Президента, укрепление гривни, проблемы у двух крупнейших застройщиков… Давайте ...

  Больше всего в статистике обратил внимание на средний размер квартиры в разрезе 10 лет – 102.4кв и 65.8кв

  Еще в 2015-м многие говорили: “я что должен жить в чулане 12кв?”

  А теперь в 60кв помещается евродвушка. При этом с огромной кухней-студией и двумя спальнями.

  Я не удивлюсь если где-то треть этих хоромов стоят до сей поры без ремонта. До лучших времен.
  А вместо 120кв на окраине, сейчас спокойно люди берут 60кв в пешом центре https://044blog.com/center/ .
  В том же Чикаго малогабаритные квартиры улетели мгновенно.

  И не нужна машина, и не нужен паркинг. Можно ножками ходить. Полезно.

  А вот суперпросторные планировки в ЖК Аурум как-то не сильно зашли покупателям, что застройщику видимо пришлось завлекать новых покупателей большими панорамными окнами, которые хаотично начали прорезать в красивом некогда лаконичном фасаде. Чтобы хоть как то большую комнату можно было поделить на две.

Читайте всі 478 коментарів на форумі: Рынок первичной недвижимости: итоги и прогнозы